Novozélanský biely králik bol vyšľachtený v rokoch 1900 až 1910 v južnej Kalifornii v oblasti San Diego. Plemeno vzniklo krížením belgického obra s novozélandským červeným králikom. Od konca 50tych rokov sa rozšíril do západnej európy a v 60tych rokoch ho doviezli aj na Slovensko. Zaraďuje sa medzi popredné plemená v mäsovej úžitkovosti. V súčastnosti preferovaný exteriér s mohutnou hlavou, mäsitými ušami a hrubou kožou podstatne znižuje jeho jatočnú výťažnosť. Má biele sfarbenie, ktoré je spôsobené neprítomnosťou granúl farbiva a rozptylom svetla na vzduchových vakuolách v chlpe. Farba očí je červená, niekedy ružová.
Kalifornský králik
Je to typický predstaviteľ plemien vhodných na čistokrvnú produkciu mäsa. Vo všeobecnosti sa traduje, že bol vyšľachtený v roku 1947 v Spojených Štátoch Amerických. Napriek tomu, že niektorí autori opísali skorší výskyt podobnej akromelanistickej mutácie v Anglicku. Alela pre akromelanistickú kresbu sa v hybridizačných programoch výhodne používa na značenie línii so špeciálnymi vlastnosťami.
Kalifornský králik má zavalité, dobre osvalené predné aj zadné časti tela. Čierne sfarbenie ušníc, masky, distiálnych častí končatín a chvosta.
Nitriansky králik
Je to slovenské plemeno spojené s kalifornským králikom. Vyšlachtil ho J. Zeleník v roku 1977 v Nitre, pomocou trojplemenného kríženia francúzskeho strieborného, kalifornského a ruského králika. Vzhľadom na to, že v bežných chovateľských podmienkach dosahuje dobré ukazovatele úžitkovosti, jeho chov sa rozširuje po celom Slovensku. Nitriansky králik má modré sfarbenie tela. Vyznačuje sa vyrovnanosťou, intenzívnou plodnosťou a rastom.
Francúzsky strieborný
Hovorí sa mu aj veľký svetlý strieborný. Patrí do skupiny farebných plemien. Je príkladom plemena, ktorý sa slhý čas vyvíjalo v regionálnej populácii vo Francúzsku. Francúzsky strieborný je spolu s burgundským králikom vhodný pre východiskové populácie na šľachtenie syntetických línii hybridizačných programov.
Má svetlostriebornú farbu krycieho sfarbenia a hnedú farbu očí.
Veľký kuní králik
Je to rozšírený druh. Má atraktívne sfarbenie- hnedo alebo modro sfarbená srsť. Má štandartnú mäsovú úžitkovosť a hospodársky význam. Dobrá jatočná výťažnosť sa vo všeobecnosti dosahuje v neskoršom veku. Vyšľachtil ho M. Vrána zo Zborovic.
Francúzsky Baran
Jeho hmotnosť je okolo 5 a pol kilogramu. Jeho telo je široké a zavalité, s krátkou hlavou a výrazným čelom. Jeho uši niesú vzpriamené, ale ovisnuté smerom nadol. Tieto uši sú dlhšie ako u ostatných králikov.
králik líščí
Pôvodne existovali len modré a biele líščie králiky, ale dnes je ich veľa druhov farieb. Sú vždy jednofarebné. Líščie králiky sú s porovnaním s angorskými králikmi menej náročné na opateru. V súčastnosti sa chovajú aj v trpasličej forme. Tvarom tela zodpovedajú bežným trpasličím králikom, len ich srť je o trochu dlhšia.

Angorský králik
Je to staré plemeno domáceho králika. V porovnaní s divým králikom je jeho srsť dlhšia, jemnejšia a mäkšia. Zvláštnym poznávacím znakom je skupina štetiniek na končekoch ušníc. Angorské králikz sú náročné na opateru. Boli chované iba v bielej farbe, preto sa im hovorilo albíni. V posledných rokoch je snaha chovať jednofarebné králiky- čierne, modré, žlté, červené.
Holandský králik
Farba jeho srsti je biela s čiernou, ale líši sa podľa typu. Oči sú hnedé. Drápy sú biele. Jeho telo je valcovité s krátkymi nohami a hlavou. Uši sú dobre psrstené. Chvost je čiernej farby, ale uši sú biele. Predná polovica jeho tela má bielu farbu, zadná polovica čiernu farbu.
Hermelín
Jeho farba je čisto biela. Pazúriky sú bielej farby. Oči sú bledo modré alebo bledo červené - podľa druhu.Má veľmi krátky chvost. Hlava je veľká.Jeho telo je krátke a zavalité. Nohy sú stredne dlhé. Uši majú dĺžku okolo päť centimetrov.
Ruský králik
Je veľmi podobný kalifornskému králikovi. Farba očí je bledo červená. Drápy sú tmavé. Farba srsti je biela, ale na nose, ušoch, nohách a chvostu je čierna. Jeho nohy sú kratšie. Má širokú hlavu. Jeho telo je zavalité.Uši sú dobre osrstené, majú dĺžku asi desať centimetrov. Patrí do skupiny stredných plemien.
Aljašký králik

Viedenský modrý
Viedenský modrý pocháza z Rakúska. Vyšlachtil ho Johan Constantin Schultz.Cielom bolo vyšľachtiť králiky dávajúce ako peknú kožušinu tak dostatok mäsa. Na šlachtenie použil modrú samicu s čiastočne vysiacimy ušami, žltú samicu s jedným vysiacim a jedným stojícím uchom, ktoré pripúštal s importovaným čiernym belgickým obrom. Svoje králiky vystavoval prvý krát roku 1895 v Prátri. Ako plemeno - viedenský modrý obor - bol v Rakoúsku uznaný roku 1897.
Dľžka tela je okolo 45 centimetrov. Dľžka uší okolo 12 centimetrov. Uši sú úplne ostrstené. Farba je tmavo modrá až sivá. Telo je zavalité, so silnou hlavou a veľmi krátkym krkom. Má krátke a silné nohy.
Slovenský sivomodrý rex
Má krátku srsť, teda patrí medzi krátkosrsté plemená. Farba jeho tela je modrošedá. Oči sú tiež modrošedé. Jeho srsť je hustá apružná, rexovitá. Chlpy sú kolmé. Telo je valcovité, dlhé nohy. Uši sú osrstené a vzpriamené. Nohy sú stredne dlhé.
Siamský králik
Veľmi sa podobá na kunieho králika. Má trochu zavalitejšie telo s krátkou hlavou. Krk nieje skoro vôbec vidieť. Dĺžka uší je okolo 8 až 10 centimetrov. Srsť je veĽmi hustá a trochu drsná. Má tmavo sfarbené uši, nos a chvost. Drápy sú tmavé a oči tmavo hnedé.
Komentáre
Prehľad komentárov
Tie zajačiky sú také nádherné
Neviem
(petra, 19. 4. 2015 10:01)Prosim poradte mi mame malu zajacice a ne vie me aka je to rasa usi ma dlhe asi 5 cm a vazi okolo 1, 5 kg nema ani 1rok ale za chvilu bude mat
králik s červenými očami
(Natália, 17. 5. 2014 9:11)Dobrý deň, ja sa chcem opýtať že či je normálne keď sme naparili čiernu samicu čiernim samcom a 5 králikov je čisto čiernych a jeden je biely s červenými očami?
zajačiky
(Dorotka, 16. 6. 2015 14:50)